کانون فرهنگی شهدای روستای دیزج
 
 

  محرم سال 90 دزج:

 

  امسال محرم در دزج حال و هوای گرمتری نسبت به سالهای دیگر داشت، هر چند که بنا به دلایل جوی و فصلی سال سرد و خنک و طاقت فرسایی را عزاداران حسینی پشت سر گذاردند. می دانید که در دزج علاوه بر دو مسجد جامع ( پایین ) و صاحب الزمان ( بالا ) یک ابوالفضلیه که  اخیرا دارای مسجد هم شده و یک امامزاده و دو حسینیه وجود دارد، که عزاداران  آنها غالبا مرد و زنها کمتر می توانند بطور فعال در مراسم شرکت نمایند.

  باتوجه به موضوع فوق که در اماکن مذهبی فوق زنها نمی توانند حضور فعالی داشته باشند آنها خود از چندین سال قبل دست بکار شده و چندین موسسه و هیات و منبر و ... مذهبی راه انداخته که در اجرای برنامه هایش پای هیچ مردی در آنجا نمی رسد. در ضمن در پاگیری و توسعه و گسترش فضای فیزیکی و مذهبی امامزاده می شود گفت که ابتدا آنها در داغ تر کردن تنور آنجا سهم بسزایی داشته اند. با شروع محرم هر کدام از موسسات فوق که دارای سیاهپوش های متعدد از شهر و روستا هستند برنامه های مذهبی و سنتی خود را با  جدیت و سماجت و صلابت و شهامت و سلامت و سیانت و مهارت و دیانت و معاضدت  و ... اجرا می کنند.

  تفاوت عمده عزاداری زنان با مردان در دو ماه محرم و صفر را در چندین عامل می توان برشمرد:

  1 - شروع و ختم برنامه ها:

  زنان و مردان هر دو گروه مراسم خود را با شروع ماه محرم آغازمی شود، برنامه های مردان با خاتمه دهه محرم بتدریج کاسته و فقبط در اربعین و 28 صفر خلاصه می شود. در حالیکه برنامه های زنان بعد از عاشورا با شدت و حدت ادامه پیدا کرده و تازه روضه های خانگی هم مزید بر برنامه های قبلی افزون می گردد.

  2 - پذیرایی:

  در حسینیه ها و ابوالفضلیه و امامزاده و موسسات زنانه ظهر برای نهار مهمانان قابل توجهی نداشته و لذا برای تهیه نهار سیاهپوشان و خدامین غذای زیادی تدارک نمی بینند. ولی برای شام معمولا چلو گوشت و زرشک پلو پخت می کنند. ولی در مجالس روزمره زنان که معمولا در بین روز برگزار می گردد، از غذاهای حاضری با آش و شله زرد و شیر برنج و حلوا و نان و پنیر باسبزی و گردو و ... از عزاداران پذیرایی می کنند.

  3 - مداحان:

  در مجالس محدود مردان که معمولا بیشتر بعد از شام دهه اول دایر می گردد مداحان و نوحه خوانان خودجوش و سیاهپوش و جوانان خوش صدای علاقه مند و ...در برگزاری دسته جات سینه زنی نقش آفرینی می کنند. در حالیکه در مجالس زنان مداحان و نوحه خوانها و روضه خوانها افراد شناخته شده ای هستند که با دعوت یا بی دعوت صاحب مجلس در مراسم شرکت و در پایان دهه ها معمولا دستمزد مختصری هم دریافت می کنند.

  4 - بافت جمعیتی:

  در مجالس مردها جوانان پای ثابت کلیه مراسم و برنامه ها و دسته جات و عزاداری ها و ... بوده و اگر اغراق نباشد مجلس بدون حضور ایشان رونق و گرمی و حرارتی ندارد. ولی در مراسم زنها بیشتر سیاهپوشان و عزاداران را بافت زنان میانسال و کهنسال تشکیل داده و زنان و دختران جوان بایستی خیلی مهارت و شجاعت و مکنت و سیادت و ... داشته باشند تا که جایی در برنامه ها به ایشان محول گردد.

  5 - مکان های مذهبی:

  به ندرت دیده شده که مجلس مردانه ای را در خارج از حسینیه ها و ...تشکیل دهند، در حالیکه بیشتر و اغلب مجالس زنان که به صورت دوره ای بوده در منازل تشکیل می گردد.

  6 - محتوی:

  در مجلس مردان معمولا از سه برنامه رایج استفاده می کنند، که شامل مداحی و سینه زنی و روضه می باشد. مداحی ها و سینه زنی  خوانی را بیشتر جوانان  و روضه پایانی را هم روحانی محل بعهده دارند. در حالیکه مجلس زنان از دو بخش سینه زنی و روضه تشکیل می شود. همانطور که گفته شد سینه زنی را زنان کم تجربه و مبتدی می خوانند و روضه های پایانی را هم چندین روضه خوان ارشد و با سایقه و صاحب منبر بعهده دارند.

  و ...

 

****************************************************

عاشورای حسینی:

 

  از صبح زود اهالی ساکن شهر راهی ولایت ....

 

  از صبح زود اهالی ساکن شهر راهی ولایت ....

 

  دسته های سینه زنی. در دزج نوع خاصی از دور گرفتن رایج است که در کمتر جایی دیده شده است. با دست چپ کمربند نفر بغل را گرفته و با دست راست سینه و با حرکت های دو پا از راست به چپ و یا بالعکس دور زده و این حرکت در طول ده تا پانزده دقیقه هر نوحه ادامه دارد. معمولا این نوحه ها کمتر از چهار پنج نوحه نیست.

 

 

  برای ادای نماز ظهر فرش ها را پهن و ...

 

 نخل آماده برداشته شدن است و ...

 

  نخل برداشته شده و جمعیت عزادار در طول 30 تا 40 دقیقه هر گروهی روش سینه و گریه و عزای خود را دارد. عده ای کاه بر سر و روی خود می ریزند. عده ای پیرامون ذوالجناح می دوند. عده ای علم و طوق در دست داشته و گرد نخل می گردند و عده ای عماری بر سر خود داشته و ... آنچه که در جمعیت چند هزاری می توان مشاهده کرد اشک و حزن و ماتم و ...می باشد.

 

 

 

 

************************************

[ جمعه بیست و هشتم بهمن ۱۳۹۰ ] [ 15:23 ] [ حسین ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ جهت معرفی کانون فرهنگی شهدای دیزج و گزارش فعالیت ها و برنامه های کانون در طی مناسبت ها و مراسم مختلف است.نظرات کلیه دوستان عزیز در مورد مطالب راهگشای ما برای بهبود کیفیت مطالب وبلاگ میباشد.